W lutym ceny produkcji budowlano-montażowej były o 3,6% wyższe niż w analogicznym miesiącu ub. roku, a w porównaniu ze styczniem br. wzrosły o 0,2% - poinformował wstępnie Główny Urząd Statystyczny.
W lutym 2025 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost cen obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz robót budowlanych specjalistycznych (po 0,2%), a także cen budowy budynków (o 0,1%). W porównaniu z lutym 2024 r. wzrosły ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 3,7%), budowy budynków (o 3,6%) oraz robót budowlanych specjalistycznych (o 3,5%)
Przypomnijmy, że branża budowlana uważnie śledzi sytuację związaną z Tarczą Wschód. RMF FM informuje, że Komisja Europejska wskazała Tarczę Wschód w tzw. białej księdze na temat obronności. Tym samym projekt został uznany za obszar krytyczny w dozbrajaniu Europy.
Polska od dawna zabiegała, by Tarcza Wschód znalazła się w tym dokumencie, bo otwiera to drogę do unijnego finansowania tego projektu. - W dokumencie projekt nazwano "godnym rozważenia". Brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon przypomniała, że w pierwszej wersji dokumentu nie było wzmianki o Tarczy Wschód, a więc dopisano ten fragment pod wpływem starań Polski - czytamy.
W tzw. białej księdze wyjaśniono, że projekt ten "stanowiłby zintegrowany system zarządzania granicami lądowymi, który ma na celu wzmocnienie zewnętrznej granicy lądowej UE z Rosją i Białorusią przed zagrożeniami militarnymi i hybrydowymi". Znalazło się nawet konkretne stwierdzenie, że projekt ten "obejmowałby kompleksowy zestaw barier fizycznych, rozwój infrastruktury i nowoczesne systemy nadzoru". Zapis ten nie przesądza jeszcze unijnego finansowania.